Zapraszamy na warsztaty do naszej pracowni

Pracownia prowadzi różnorodne zajęcia dla dzieci i dorosłych, warsztaty tematyczne. W naszej pracowni nauczysz się ceramiki, decoupage, filcowania, słomkarstwa, garfiki, robienia biżuteri, malowania embru. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Ceramika

Ceramika w rozumieniu tradycyjnym, to wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Na zajęciach można poznać od podstaw obróbkę gliny:

  • przygotowanie masy – moczenie gliny, szlamowanie, suszenie i odpowietrzanie
  • ręczne techniki modelowania – z wałeczka, z plastra, modelowanie w formach i na kole garncarskim
  • techniki zdobienia – ryty i nacięcia, nakładki, stemplowanie, malowanie angobami i farbami
  • szkliwienie szkliwem transparentnym i kolorowym. wypalanie w piecu ceramicznym

Decoupage

Termin „decoupage” pochodzi z języka francuskiego i określa technikę polegającą na tworzeniu kompozycji z naklejanych papierowych wzorów na odpowiednio spreparowanych powierzchniach: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

Kilka słów o pracowni

Gminny Ośrodek Kultury w Kruklankach w styczniu 2008 złożył wniosek do MKiDN o dofinansowanie projektu na Wyposażenie i uruchomienie pracowni ceramicznej. Nasz projekt został oceniony pozytywnie. Pozyskane środki finansowe pozwoliły na wyposażenie naszej pracowni.

Pracownia prowadzi różnorodne zajęcia dla dzieci i dorosłych, warsztaty tematyczne, wykonuje pamiątki na zamówienie pod kątem sprzedaży w prowadzonym przez GOK Punkcie Informacji Turystycznej. Wyroby pracowni można było obejrzeć i kupić podczas Rydzewskiej Majówki, Biesiady Agroturystycznej w Kruklankach, na Wydmińskim Jarmarku Folkloru, Dożynkach Gminnych w Kruklankach.